Nowy sondaż. Jak Polacy oceniają działalność rządu?
W lipcu notowania rządu są bardzo zbliżone do tych sprzed miesiąca. Odsetek zwolenników obecnego rządu utrzymuje się na poziomie 30 proc. od kwietnia bieżącego roku. Za przeciwników urzędującego gabinetu uważa się 47 proc. respondentów, tyle samo co w czerwcu i o 1 pkt proc. więcej niż w maju – podało w poniedziałek na Twitterze CBOS.
Ponadto, 20 proc. uczestników badania deklaruje obojętność wobec rządu Zjednoczonej Prawicy, co oznacza spadek o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego sondażu.
2 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie (bez zmian).
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono na reprezentatywnej, imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Sondaż został zrealizowany w dniach od 3 do 16 lipca 2023 r. na próbie liczącej 1 004 osoby (w tym: 63,2 proc. metodą CAPI; 21,6 proc. – CATI i 15,2 proc. – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach wyżej opisanej procedury od maja 2020 r., w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.
Pięć ugrupowań w Sejmie
W najnowszym sondażu partyjnym CBOS Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na przewagę nad ugrupowaniami opozycyjnymi, ale będzie miało problem z samodzielnym rządzeniem.
W badaniu poparcie dla Zjednoczonej Prawicy (PiS, Suwerenna Polska, Partia Republikańska i Kukiz'15) wynosi 29,1 proc. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) – 28,2 proc. Natomiast trzecie miejsce na podium zajęła Konfederacja z 8,6 proc. poparcia. Do Sejmu weszłyby także Trzecia Droga, czyli koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej z Polską 2050 Szymona Hołowni, z poparciem na poziomie 5,5 proc. oraz Lewica (Nowa Lewica, Razem, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy) – 4,6 proc. głosów.